ABD'de Yapılan Araştırmada İnsanlara Cilt Rengini Veren 135 Yeni Gen Tanımlandı

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmada, insanlara cilt rengini veren pigmentasyonla ilişkili 135 yeni gen tanımlandığı açıklandı. Araştırmacılar, melanin üretimini etkileyen 169 gen bulurken bunlardan 135'inin daha önce pigmentasyon ile ilişkili olmadığını tespit etti. Yeni keşfedilen genlerin, cilt kanseri ve pigmentasyon hastalıkları gibi sorunlara çözüm bulmada kullanılabileceği belirtildi.

ABD'de Yapılan Araştırmada İnsanlara Cilt Rengini Veren 135 Yeni Gen Tanımlandı

Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim insanlarınca yapılan araştırmada, insanlara cilt rengini veren pigmentasyonla ilgili 135 yeni gen tanımlandı.

Anadolu Ajansı'nın News Medical Life Sciences'ta yer alan haberden derlediği bilgilere göre, çalışma, Oklahoma Üniversitesinden Vivek Bajpai ve Stanford Üniversitesinden araştırmacılar tarafından yapıldı.

Bilim insanları, insanlara cilt rengini veren pigmentasyonla ilişkili 135 yeni gen tespit ettiklerini açıkladı.

Araştırmacılar, cilt pigmenti olarak da tanımlanan 'melanin' üretimini etkileyen, işlevsel olarak farklı 169 gen bulurken bunlardan 135'inin daha önce pigmentasyon ile ilişkili olmadığı tespit edildi.

Cilt Renginin Belirlenmesinde Rol Oynuyor

Araştırmaya göre, yeni keşfedilen KLF6 ve COMMD3 isimli iki genden KLF6 isimli DNA bağlayıcı protein, insanlarda ve hayvanlarda melanin üretimi kaybına yol açarken diğer türlerde ise melanin üretiminde rol oynuyor. COMMD3 ise, melanozomların asitliğini kontrol ederek melanin sentezini düzenliyor.

Vivek Bajpai, çalışmayla ilgili 'Melanini neyin düzenlediğini anlayarak daha açık tenli insanları melanomdan veya cilt kanserinden korumaya yardımcı olabiliriz. Bu yeni melanin genlerini hedefleyerek vitiligo ve diğer pigmentasyon hastalıkları için melanin değiştiren ilaçlar da geliştirebiliriz.' açıklamasında bulundu.

Araştırmacılar, bu tür melanin üreten genleri keşfederek mikroplara ve hastalıklara karşı etkili müdahaleler geliştirebilir.

Araştırma, Journal Science adlı dergide yayımlandı.