Bankalardan kredi çekecekler dikkat! ATO Başkanı açıkladı: O tarihten itibaren...

ATO Başkanı Gürsel Baran, reel sektörün kredi ihtiyacını karşılamak için özel bankalara çağrıda bulundu. Baran, özel bankaların Merkez Bankası'nın faiz kararını beklemek istediklerini iddia ederek, "Özel bankalar kredi musluklarını ne zaman açacak? Reel sektörün kaybedecek zamanı yok. Güneş açarken değil, yağmur yağarken şemsiyeye ihtiyacımız var" şeklinde ifadeler kullandı. İşte ayrıntılar...

Bankalardan kredi çekecekler dikkat! ATO Başkanı açıkladı: O tarihten itibaren...

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 19 Haziran Pazartesi günü Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalarla bir araya gelerek yeni ekonomi yönetimi ve izlenecek politikalar konusundaki beklentileri dinlemek amacıyla planlanan toplantıyı 23 Haziran Cuma gününe erteledi. Bu toplantıda, bankaların düzenlemeler, Merkez Bankası'nın belirlediği dönüşüm hedefleri ve kredilerde faiz sınırlaması gibi konuların ele alınması bekleniyordu.

Hafize Gaye Erkan, Türkiye ekonomisinin geleceği ve finansal istikrar için bankaların görüşlerini almak amacıyla bu toplantıyı düzenledi. Bu önemli toplantıda, bankaların finansal düzenlemeler hakkındaki düşünceleri, Merkez Bankası'nın belirlediği dönüşüm hedeflerinin etkileri ve kredilerde faiz sınırlamasının uygulanabilirliği gibi konuların tartışılması planlanıyordu.

"KREDİ MUSLUKLARI AÇILMALI"

kredi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, özel bankalara yönelik dikkat çeken bir açıklama yaparak kredi musluklarını açmaları gerektiğini belirtti. Baran, yazılı bir açıklama yaparak Türkiye'de hem özel hem de kamu bankalarının faaliyet gösterdiğine dikkat çekti ve mevduat toplama konusunda tüm bankaların istekli olduğunu ifade etti. Ancak kredi vermeye gelindiğinde özel bankaların kamu bankalarının gerisinde kaldığını vurguladı.

Son dönemde kaynak ihtiyacı olan Ankara Ticaret Odası üyelerinin özel bankalara başvurduklarında olumlu sonuç alamadığını belirten Baran, özel bankaların Merkez Bankası'nın faiz artıracağı öngörüsüyle kredi musluklarını kapatarak bekleme sürecine girdiğini dile getirdi. Baran, reel sektörün zaman kaybedecek durumda olmadığını ve bankacılık sistemi ile reel sektörün bir bütün olduğunu vurguladı. Ayrıca, kredilerin işler hale getirilmesi gerektiği görüşünde olduğunu belirtti.

ATO Başkanı Gürsel Baran, bankalara bir kez daha seslenerek, "Güneş açarken değil yağmur yağarken şemsiyeye ihtiyacımız var" şeklinde bir değerlendirme yaptı. Bu ifadeyle, zor zamanlarda reel sektörün desteklenmesi gerektiğini ve bankaların kaynak sağlama konusunda daha aktif olması gerektiğini vurguladı.

Baran'ın açıklamalarıyla birlikte, özel bankaların kredi konusundaki tutumlarına ilişkin bir tartışma başladı. Bankaların, faiz artışı öngörüsü gibi faktörlerle kredi musluklarını kapatmalarının reel sektörün büyümesini engelleyebileceği ve ekonomik performansı etkileyebileceği ifade edildi. Reel sektörün finansmana erişim sağlaması ve işlerini yürütebilmesi için bankaların daha esnek bir yaklaşım sergilemelerinin önemli olduğu vurgulandı.