Çin'in Akıllı Telefon Pazarı Huawei'nin Yeni Ürünleriyle Toparlanıyor

2023'te yavaş bir başlangıç yapmasına rağmen, Çin'in akıllı telefon pazarı Huawei'nin yeni ürünleriyle toparlanıyor. Endüstri ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı'na göre, Çin'deki akıllı telefon üretimi azalmış olsa da Huawei'nin 5G destekli Mate 60 Pro serisi büyük bir güven getirdi. Huawei'nin satışları artarken, Mate 60 Pro'nun HarmonyOS'a sahip olması ve yerel kullanıcı tabanına hitap etmesi büyük avantaj sağlıyor.

Çin'in Akıllı Telefon Pazarı Huawei'nin Yeni Ürünleriyle Toparlanıyor

2023'te yavaş bir başlangıç yapmasına rağmen, Çin'in akıllı telefon pazarı toparlanmaya hazırlanıyor olabilir.

Endüstri ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı'na göre, Çin'deki akıllı telefon üretimi 2023'ün ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre %7,5 azaldı. Counterpoint adlı pazar araştırma şirketinin belirttiğine göre, satışlar %4 azaldı ve 2014'ten bu yana en düşük ikinci çeyrek rakamlarına ulaştı.

Ancak bu yılın geri kalanı için uzmanlar iyimser. Huawei Teknolojileri'nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü 5G destekli Mate 60 Pro serisine daha yakından bakın. Counterpoint'teki kıdemli araştırma analisti Ivan Lam, 'Bu yeni ürün lansmanları, Çin'in akıllı telefon pazarına büyük bir güven getirdi' diyor.

Huawei Çin'i sürüklemeye başladı. Huawei'nin satışları, bu yılın ilk sekiz ayında geçen yıla göre %41 artış gösterdi. Şirket, tedarik zinciri sorunlarından sıyrılmış gibi görünüyor ve düzenli ürün lansman döngülerine geri döndü, bu döngüler Mate 60 Pro 5G için düşük profilli bir ön satış kampanyasını da içeriyor.

Mate 60 Pro serisi, Android'e bir alternatif olan HarmonyOS'a sahip geniş yerel kullanıcı tabanına hizmet edebilir ve bu, Huawei'nin en büyük avantajlarından biri olabilir. Bu yeni 5G modelleri sadece yeni müşterileri cezbetmekle kalmayıp, diğer markalara geçiş yapanları da geri kazanabilir. Counterpoint, bu telefonların yıl sonuna kadar beş ila altı milyon birim arasında satış yapmasını bekliyor.

Apple'ın iPhone 15 ile satışlarda bir geri dönüş yapması bekleniyor, ancak gerçek dikkat çeken, gizemli, Çin'de üretilen Kirin 9000s işlemci gibi Huawei'nin yerli teknolojileridir.