Gerçek Yaşınızı Ortaya Çıkarmanın 4 Yolu

Stanford Üniversitesi'ndeki bilim insanları, gerçek yaşınızı ortaya çıkarmanın 4 farklı yolunu keşfetti. Bu yollar metabolik, bağışıklık, hepatik ve nefrotik yaş tiplerini içermektedir.

Gerçek Yaşınızı Ortaya Çıkarmanın 4 Yolu

Gerçek yaşı ortaya çıkarmanın 4 yolu belli oldu. Bilim insanları açıkladı

Bilimsel araştırmadan ortaya çıkan gelişmeye göre gerçek yaşınızı ortaya çıkarmanın 4 yolu belli oldu. Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, insanların biyolojik yaşlarının gerçek yaşlarıyla uyuşmayabileceğini ve vücudun yaşlanma sürecini ortaya koyan dört farklı tip olduğunu keşfettiler.

Araştırmacılar, vücudun belli bölgelerinin nasıl yaşlandığını tespit etmek için metabolik, bağışıklık, hepatik (karaciğer) ve nefrotik (böbrek) olmak üzere dört özel tip tanımladılar.

BAĞIŞIKLIK

Bağışıklık yaş tipi, bağışıklık sistemi vücudun geri kalanından daha çabuk yaşlanan bir kişiyi ifade eder. Yaş ilerledikçe vücutta iltihaplanma oluşur ve romatoid artrit, lupus, tip 1 diyabet ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıklara yakalanma ihtimali artar.

METABOLİK

Bu kategorideki kişiler, metabolizmaları hızlı yaşlandığı için kalp hastalığı, obezite ve tip 2 diyabet riski taşırlar. Kilo ile ilgili hastalıklara daha yatkın olmalarına rağmen, metabolik yaş tipine sahip bir kişi, daha genç birinden daha güçlü bir bağışıklık sistemine de sahip olabilir.

NEFROTİK

Nefrotik yaş tipi böbrekle ilgilidir; kanı atıklardan arındırarak idrar üretir, vücut sıvılarını dengeler ve kan basıncını kontrol eder. Böbrekleri hızla yaşlanan kişiler, ileri yaşlarda yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

HEPATİK

Bu tipteki insanlar, kanı alkol ve uyuşturucu gibi toksik maddelerden temizleyen karaciğerleri hızla yaşlandığı için sorun yaşarlar. Hızlı yaşlanma, karaciğerin işlevini azaltır ve siroz hastalığına karşı hassaslaştırır.

Stanford Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından yapılan çalışmada, insanların biyolojik yaşlarından farklı olabileceği ve vücudun gerçek yaşını ortaya çıkarmanın tam 4 yolu olduğu tespit edildi. Baş araştırmacı Michael Snyder ve ekibi, vücudun bazı bölgelerinin nasıl olgunlaştığını belirlemek için metabolik, bağışıklık, hepatik (karaciğerle ilgili) ve nefrotik (böbreklerle ilgili) olmak üzere dört spesifik tip belirledi.

Çalışmada, yaşları 34 ile 68 arasında değişen 43 sağlıklı erkek ve kadın üzerinde yapılan incelemeler sonucunda uzmanlar, yaşa bağlı sağlık sorunlarına neyin katkıda bulunabileceğini tahmin etmek için kullanılabilecek 608 molekül keşfetti. Daha sonra bu moleküller dört yaş tipi sınıfa ayrıldı.

Bu yaş tipi belirteçleri, bireylerin sağlık risklerine odaklanmalarına ve sorunlarla karşılaşma olasılıklarının en yüksek olduğu alanları bulmalarına yardımcı olabilir.