Grip Vakaları Kış Mevsimiyle Birlikte Artıyor

Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Ozan Levent, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte grip vakalarında artış olduğunu belirtti. Grip ve nezle arasındaki farkları anlatan Dr. Levent, genel önlemler almanın önemini vurguladı. Ayrıca maske kullanımının grip vakalarını azaltabileceğini söyledi.

Grip Vakaları Kış Mevsimiyle Birlikte Artıyor

Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Ozan Levent, Sağlık Bakanlığının test uyguladığı vatandaşlara göre grip vakaları Temmuzda 127 kişi, Ağustosta 92, ancak Eylülde 334e çıktı. Bu havalar soğudukça yavaş yavaş artacak dedi.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte grip vakalarında artış başladı. Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Ozan Levent, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Uzm. Dr. Mustafa Ozan Levent, Grip ve nezle birbirine benzeyen hastalık. Her ikisi de üst solunum yolunu tutan enfeksiyonlar. Grip için semptomlardan en önemlisi ateş, baş ağrısı ve kas, eklem ağrıları. Nezlede de bunlar olabiliyor ama halsizlik ve öksürük daha az. Nezlede hapşırıklar ve burun akıntısı daha az görülüyor. Nezle daha hafif seyreden bir hastalık türü ifadelerini kullandı.

Grip vakalarının kış dönemlerinde artığını kaydeden Uzm. Dr. Levent, Bu dönemde artık vakalar artmaya başladı. Temmuz ayında Sağlık Bakanlığının test uyguladığı vatandaşlara göre grip vakaları Temmuzda 127 kişi, Ağustosta 92, ancak Eylülde 334e çıktı. Bu havalar soğudukça yavaş yavaş artacak. Genel önlemler almak çok önemli. Taze meyve, sebze ve sıvı tüketimi önemli. Bunun dışında izolasyon da çok önemli. Kendimizi virüsten ve mikroplardan uzak tutmalıyız. Hastaların bol bulunduğu ortamlara girilmemeli. Ayrıca maske takılmalı. Ellerimizi sürekli yıkamalıyız. Öksürürken ellerimizle ağzımızı kapatmalıyız. Maske, mesafe ve hijyen çok önemli. Ayrıca aşılar da kullanılabilir dedi.

Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Ozan Levent ise pandemi döneminde maske kullanımıyla mevsimsel grip vakalarında azalmalar olduğunu, gripten korunmak için maske kullanmanın önemli olduğunu söyledi.