Netflix Son Üç Ayda 5,9 Milyon Yeni Abone Kazandı

Netflix son üç ayda 5,9 milyon yeni abone kazanarak analistlerin tahminlerinin üç katını geride bıraktı. Şirketin abone sayısı dünya çapında 238 milyona ulaştı. Şifre paylaşımının ücretli hale gelmesi abonelik sayılarını artırdı ve Netflix finansal olarak da başarılı bir çeyrek geçirdi. İkinci çeyrekte gelir yüzde 3 artışla 8,2 milyar dolara çıktı ve net kar yüzde 3 artarak 1,5 milyar dolara ulaştı. Netflix, ücretli paylaşım uygulamasını dünya genelinde yaygınlaştırmayı planlıyor ve gelir artışının hızlanmasını bekliyor.

Netflix Son Üç Ayda 5,9 Milyon Yeni Abone Kazandı

Netflix Son Üç Ayda 5,9 Milyon Yeni Abone Kazandı

T24 Dış Haberler Ücretli şifre paylaşma uygulamasının ardından yavaşlama beklenirken, Netflix son üç ayda 5,9 milyon yeni abone kazandı. Bu sayı, analistlerinin tahminlerinin üç katı. Yapılan tahminlerde Netflix'in son 3 ayda 2 milyon yeni üye kazanması bekleniyordu. 5.9 milyon yeni katılımcıyla Netlix'in abone sayısı dünya çapında 238 milyona ulaştı. Şifre paylaşımının ücretli hale getirilmesinin ardından beklenenden daha fazla insan kendi aboneliğini alma kararı verdi. Netflix, geçen sene ilk kez abone kaybettiğini duyurmuştu. Şifre paylaşımının ücretli hale gelmesi ise abonelik sayılarını tekrar artışa geçirdi. Şirkete göre, daha önce 100 milyon hanede şifre paylaşılıyordu. Netflix finansal olarak da son çeyrekte 8,3 milyar dolarlık gelir üzerinden 1,8 milyar dolar kar elde ettiğini duyurdu.

Netflix'in İkinci Çeyrek Bilançosu

Netflix, bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 artışla 8,2 milyar dolara çıktı. Firmanın geliri, geçen yıl nisan-haziran döneminde 7,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Şirketin net karı da ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 1,5 milyar dolara ulaştı. Netflix'in abone sayısı da yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 5,9 milyon kişi arttı. Şirketin dünya genelindeki abone sayısı yıllık yüzde 8 artışla 238,4 milyona ulaştı. İkinci yarıda gelir artışı bekleniyor. Öte yandan Netflix, Mayıs'ta gelirinin yüzde 80'inden fazlasının elde edildiği 100'den fazla ülkede ücretli şifre paylaşımı uygulamasını başlattığını anımsatarak her bölgedeki gelirin uygulama öncesine göre yükseldiğini ve kayıt sayısının iptallerin üzerinde gerçekleştiğini kaydetti. Bugün de geri kalan ülkelerin neredeyse tamamında ücretli paylaşımın kullanıma sunulacağını bildiren Netflix, 2023'ün ikinci yarısında gelir artışının hızlanmasını beklediğini vurguladı.