Yunanistanlı Çift Askeri Yasak Bölge Davasında Beraat Etti

Edirne 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Yunanistanlı çift askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle yargılanmışlardı. Sanıkların avukatı, suçun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek müvekkillerinin beraatını istedi. Mahkeme, çiftin beraatına karar verdi.

Yunanistanlı Çift Askeri Yasak Bölge Davasında Beraat Etti

Edirne 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde, bugün 7'ncisi görülen davada duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan sanıklar katılmadı.

Yunanistan'ın Edirne Başkonsolosluğu'ndan bir görevli duruşmayı takip etti. Geçen duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanıkların bilerek askeri yasak bölgeye girdiğini belirterek, 'askeri yasak bölgeye girmek' suçundan 2 ile 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Sanıkların avukatı Mehmet Efe Tuna ise suçun yasal unsurlarının oluşmadığını, suçun oluşabilmesi için yasak bölgeye gizlice girilmesi gerektiğini belirterek müvekkillerinin beraatını istedi.

Mahkeme, Valasoudis Manolis ile kız arkadaşı Aheni Aohna'nın beraatlarına karar aldı. Mahkeme ayrıca sanıkların el konulan eşyalarına ve 50 bin TL'nin de iadesini kararlaştırdı.

Olayın Geçmişi

Yunanistan'ın Dedeağaç Emniyet Müdürlüğünde görevli trafik polisi Valasoudis Manolis, sevgilisi Aheni Aohna ile alışveriş için 5 Aralık 2021'de Pazarkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaparak Edirne'ye geldi. Kentte alışveriş yapmış olan çift, aynı akşam araçlarıyla İpsala Sınır Kapısı'ndan geçmek üzere yola çıktı. Çift, Yunanistan sınırına yakın Doyran köyünde, askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle Türk güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

Valasoudis Manolis, savcılıkta vermiş olduğu ifadesinde, 'Edirne'ye geliş amacım, kız arkadaşım ile beraber gezmek ve alışveriş yapmaktı. Hava karardığı için Yunanistan'a dönecektik. Telefonumdaki navigasyona yazarak yola çıktık. Bir süre sonra hava tamamen kararmıştı. Toprak bir yolda ilerlediğim sırada önüme askerler çıktı ve bizi durdurdular. Benden ve kız arkadaşımdan pasaport talebinden bulundu. Bizi durdukları yerde askeri yasak tabelası yoktu. Askeri yasak bölgeye girdiğimiz düşünmüyorum' dedi.